Liga národů: Francie překvapivě selhala

04 června 2022 15:08:49 CET

Úřadující vítězové Ligy národů prohráli v úvodním utkání skupinové fáze s Dánskem, které je stále výzvou pro velké týmy. Dalším velkým překvapením byla porážka Nizozemska v Belgii.

První hrací den třetího ročníku Ligy národů přinesl dva výsledky, které byly vzhledem k potenciálu obou poražených týmů a výhodě domácího prostředí, v němž své zápasy odehrály, nečekané. Francie a Belgie, které byly ve svých skupinách favority na postup do Final Four, se utkaly se dvěma týmy, které stále posilují, s Dánskem a Nizozemskem. Nizozemsko má kurz na výhru celého vysdání Ligy národů 4.33.

Semifinalisté loňského mistrovství Evropy vtrhli do Saint-Denis s jedním hráčem, který udělal rozdíl. Řeč je o Andreasovi Corneliusovi. Útočník Trabzonsporu využil svou půlhodinu na pařížském hřišti k obratu skóre, když se trefil v posledních minutách zápasu. Francie se předtím ujala vedení skvělým gólem Karima Benzemy, který je v této sezoně stále ve skvělé formě a v posledních deseti zápasech za Les Bleus vstřelil deset branek.

Mbappe vyvolal strach u Fracnie

Nejenže svěřenci Didiera Deschampse přerušili svou domácí neporazitelnost na turnaji a po prohře s Nizozemskem v roce 2018 utrpěli druhou porážku v historii Ligy národů. Aby toho nebylo málo, Kylian Mbappé musel být o poločase vystřídán kvůli zranění levého kolena, které utrpěl v první půli. Francie má kurz na výhru Ligy národů 12122.00.

Útočník PSG nemohl nastoupit do zápasu, a přestože podle asistenta francouzského trenéra nejde o nic vážného, mohl by být pro tuto sérii zápasů ve skupině velkou ztrátou. Francii nyní čeká příští pondělí cesta do Chorvatska, které rovněž utrpělo těžkou porážku, když v úvodní den prohrálo 0:3 s Rakouskem. Úřadující vicemistři světa podlehli za pouhých 15 minut góly Arnautoviče, Gregoritsche a Sabitzera.

Belgie bez Courtoise stagnuje

Úvodní zápas proti Nizozemsku začal pro Belgii katastrofálně. Svěřenci Roberta Martineze, kteří byli v minulé sezóně blízko finále turnaje, byli nad síly Nizozemců. Byl to duel, který rozhodl gól Bergwjina v posledních minutách prvního poločasu. Gól, který se rudým ďáblům nelíbil, a to byl jen začátek toho, co mělo přijít ve druhém poločase. Belgie má kurz na výhru Ligy národů 9.00.

Během pouhých čtrnácti minut se dvěma góly prosadil útočník Blaugranas Memphis Depay a další branku přidal Dumfries, na jehož gól doplatil v nastaveném čase bývalý hráč Valencie Batshuayi. Byla to krutá rána pro Belgii, která se nyní musí snažit o návrat do Final Four soutěže. Další příležitost se vyskytne opět doma proti Polsku, které v úvodním utkání porazilo Wales a udrželo se na čele skupiny spolu s týmem Louise van Gaala.

Den zakončily čtyři zápasy nižších divizí. V Lize C porazil Kazachstán Ázerbájdžán 2:0 a Slovensko na domácí půdě Bělorusko 0:1, oba zápasy se odehrály ve skupině 3 této kategorie. V Lize D porazilo Lotyšsko Andorru 3:0 a Moldavsko Lichtenštejnsko 0:2.

Ragnickovi se na mezinárodní scéně daří

Nový trenér rakouské reprezentace Ralf Rangnick oslavil perfektní debut vítězstvím 3:0 v Chorvatsku. Kapitán David Alaba za Rakušany ani nehrál. O další překvapení se postaralo Dánsko, které porazilo mistry světa z Francie 2:1. Nizozemsko naopak jasně porazilo Belgii. Německý národní tým čeká první zápas Ligy národů proti obávané Itálii.

Podpis Ralfa Rangnicka jako nového trenéra rakouského týmu byl rozpoznatelný od samého začátku. Brzký tlak měl soupeři způsobit problémy, ale Chorvatsko bylo v prvním poločase lepším týmem. Rakousko má kurz na výhru Ligy národů 251.00.

Němec se však držel své taktiky a Rakousko začalo pomalu, ale jistě dominovat. Nejpozději s obnovením hry byl outsider lepším týmem a ujal se vedení zásluhou Marka Arnautoviče. V 54. minutě zvýšil na 2:0 Gregoritsch z Augsburgu a v 57. minutě upravil na 3:0 Sabitzer. Luka Modrič, který před několika dny vyhrál s Realem Madrid Ligu mistrů, seděl na lavičce Chorvatů celých 90 minut. Stejně tak David Alaba, který dostal volno, ale v příštím zápase by měl hrát.

Rangnick je prvním rakouským reprezentačním trenérem, který vyhrál svůj první mezinárodní zápas s nulou, od debutu Hanse Krankla v roce 2002. Rangnick vedl Manchester United do konce sezony a v příští sezoně ho nahradí Nizozemec Erik ten Hag.