F1: Red Bull necítí bojovou rivalitu z Ferrari

04 dubna 2022 12:37:18 CET

Šéf Red Bullu Christian Horner přiznává, že soupeření s Ferrari v prvních dvou závodech nové sezóny formule 1 bylo jiné, protože chyběla nevraživost.

Red Bull se v GP Saúdské Arábie vrátil na vrchol poté, co oba vozy Red Bullu během úvodního závodu sezony v Bahrajnu nebodovaly. Vrcholem prvních dvou závodů byl neuvěřitelně napínavý souboj mezi Maxem Verstappenem a Charlesem Leclerkem, oba vyhráli po jednom triumfu mistra světa na okruhu Jeddah Street Circuit. Třetí, Grand Prix Austrálie, se uskuteční 10. dubna v Albert Parku. Max Verstappen z Red Bullu má kurz na vítězství Grand Prix Austrálie 2.50.

Začátek nové éry F1 následuje po mimořádně napjaté a bojovné kampani 2021, v níž se Verstappen a Lewis Hamilton a týmy Red Bull a Mercedes střetly na trati i mimo ni. Horner přiznává, že soupeření s Ferrari je jiné, protože chybí nepřátelství.

"Závodění s Ferrari je vždy trochu jiné. Je to tým, který má ve Formuli 1 dlouhou tradici, a možná se mezi nimi nevytvořila taková nevraživost jako mezi našimi dalšími soupeři. Je to skvělý tým, má skvělé jezdce. Mercedes se brzy vrátí, o tom nepochybuji. Musíme se soustředit sami na sebe a pokračovat ve vývoji našeho vozu," řekl Horner.

Mercedes je v pořadí konstruktérů na druhém místě za Ferrari, ale jen kvůli dvojnásobnému neúspěchu Red Bullu v Bahrajnu. Šampioni posledních osmi sezón předvedli výrazně horší tempo než jejich soupeři, o víkendu v Džiddě na ně ztráceli zhruba sekundu na kolo.

Wolff si nedá pokoj s pronásledováním

Toto Wolff si je vědom toho, že Mercedes je na začátku nové sezóny daleko od Ferrari a Red Bullu, ale slibuje, že jeho tým si nedá pokoj, dokud se nevrátí do boje o nejvyšší příčky.

Druhý závodní víkend sezóny 2022 v Saúdské Arábii byl pro Wolffa a celý tým Mercedes, který posledních osm let dominoval na okruzích F1, dalším velkým zklamáním. Nová pravidla a předpisy pro sezónu 2022 však byly navrženy tak, aby podpořily konkurenceschopnější závody, a zdá se, že těchto cílů bylo dosaženo.

Lewis Hamilton poprvé od roku 2017 nepostoupil z Q1 a prohlásil, že jeho vůz po změnách nastavení nebyl ovladatelný. Hamilton skončil v nedělní Velké ceně desátý, zatímco jeho týmový kolega George Russell dojel pátý. První čtyři místa patřila stájím Ferrari a Red Bull.

Mercedes má však na vylepšení svého vozu ještě nějaký čas, protože další závod, Velká cena Austrálie, se jede až 10. dubna. Lewis Hamilton má kurz na vítězství Velké ceny Austrálie 29.00.

"Už osm let svádíme zajímavé boje na frontě. Je nesmírně bolestivé se těchto duelů neúčastnit kvůli značnému časovému deficitu. Není to vůbec zábavné. Je to cvičení v pokoře, které nás nakonec posílí, i když to momentálně není zábavné. Opravdu doufám, že rozdíl mezi Mercedesem a Red Bullem a Ferrari je mnohem menší než to, co jsme viděli, ale všude jsou nedostatky," řekl Wolff.

Verstappen hodil za hlavu neúspěch z Bahrajnu

Max Verstappen hodil za hlavu frustraci z Bahrajnu a po napínavém souboji s Charlesem Leclercem získal ve Velké ceně Saúdské Arábie své první letošní vítězství.

Úřadující mistr světa získal své první body v sezóně Formule 1 poté, co ho mechanická závada v závěru závodu v Bahrajnu připravila o umístění v první trojce v prvním závodě roku 2022.

Leclerc se brzy dostal do vedení poté, co předjel vedoucího Sergia Pereze, a zdálo se, že si připíše druhé vítězství v řadě, zejména proto, že byl daleko za epizodou výjezdu safety caru na trať po havárii Nicholase Latifiho z Williamsu. Verstappen však pokračoval v tlaku na monackého jezdce a nakonec ho pět kol před koncem závodu v Džiddě předjel.

Třetí skončil Leclercův týmový kolega Carlos Sainz, za ním Perez a jezdec Mercedesu George Russell. Naproti tomu Britův týmový kolega Lewis Hamilton, který startoval z 15. místa, dokázal obsadit 10. pozici, tedy poslední bodovanou. Sergio Perez z Red Bullu má kurz na vítězství Velké ceny Austrálie 10.00.

Sedminásobný mistr světa se však na konci neděle může pochlubit rekordem, neboť se stal jezdcem s nejvíce závody za jeden tým, čímž překonal výkon legendárního Michaela Schumachera, který jel 179krát za Ferrari.