Håndbold - Arkiv

Landstræner hylder Emil Jakobsen

Wed, 19 Jan 2022 10:11:49 CET
Den danske landstræner, Nikolaj Jacobsen, er begejstret for den træfsikkerhed, der kommer fra Emil Jakobsen på venstre fløj.

Svan: Denne slutrunde bliver speciel

Fri, 14 Jan 2022 08:30:28 CET
Lasse Svan er med Danmark til EM-slutrunden i håndbold, men det er samtidig også den sidste for den rutinerede profil.

Kristina Jørgensen forlader Viborg

Mon, 10 Jan 2022 08:23:01 CET
En af Viborgs store profiler, Kristina Jørgensen, stopper i klubben efter denne sæson, hvor hun i stedet skifter til Metz.

Lauge: Glad for at være med igen

Fri, 07 Jan 2022 09:09:42 CET
Rasmus Lauge er tilbage på det danske landshold igen, og han er meget glad for at være tilbage i truppen igen.

Andersson: Glad for at forlænge med Füchse Berlin

Tue, 28 Dec 2021 10:56:47 CET
Lasse Andersson har forlænget sin kontrakt med den tyske storklub, Füchse Berlin, så den nu gælder frem til sommeren 2025.

Norge mangler profil ved EM

Mon, 27 Dec 2021 11:45:56 CET
Det norske landshold er svækket forud for EM-slutrunden i håndbold, da Gøran Søgard Johannessen ikke bliver klar til turneringen.

Burgaard: Vi er tæt på verdenseliten

Tue, 21 Dec 2021 10:45:37 CET
Louise Burgaard glæder sig over, at Danmark er tæt på verdenseliten efter deres bronzemedalje ved VM i håndbold.

Jesper Jensen: Glad for udfordringen mod Brasilien

Wed, 15 Dec 2021 10:22:26 CET
Den danske landstræner, Jesper Jensen, er godt tilfreds med, at danskerne blev udfordret lidt mere mod Brasilien i kvartfinalen.

Toft afviser ikke comeback i Team Esbjerg

Mon, 29 Nov 2021 08:37:42 CET
Sandra Toft er ikke afvisende overfor et comeback hos Team Esbjerg, der har gang i et meget spændende projekt.

Heindahl vender hjem til dansk håndbold

Fri, 26 Nov 2021 09:32:05 CET
Når denne sæson er spillet færdig, forlader Kathrine Heindahl CSKA Moskva, og vender hjem til dansk håndbold igen.
Page 1 of 9