A 205. Derby d'Italia még szorosabbá teheti a bajnoki versenyfutást

02 április 2022 15:31:07 CET

Az idényt gyengén kezdő, de a folytatásban magára találó, a téli átigazolási időszakban jól erősítő Juventus győzelem esetén akár még arról is álmodozhat, hogy az idény végén begyűjti története 37. scudettóját. A Serie A-t sokáig vezető címvédő Internazionale ugyan közelebb van az első helyhez, de a korábban látott ellenállhatatlan, 2021-es formáját idén egyelőre nem találja.

Mit mutat a múlt

A két gigász első összecsapására 1909. november 14-én került sor, a házigazda Juventus 2–0-ra nyert. Az eltelt több mint 100 évben a csapatok összesen 204 bajnoki mérkőzésen mérték össze erejüket, míg minden versenysorozatot figyelembe véve 243 derbire került sor. Mindkét mérleget nézve a zebrák állnak jobban, az élvonalban 93 Juve-sikert, 52 döntetlent 59 Inter-diadalt jegyezhettek fel a statisztikusok. Az összesített mérleg (110–60–73) mellett a gólkülönbségek (291–252, illetve 346–299) is a torinóiak fölényét mutatja. A múltban persze számos érdekes, fordulatos mérkőzést játszottak a felek, a legtöbb találatot hozó párharcra Torinóban került sor, de a statisztikákból az is kiderül, hogy a Juventusnak egyszer nyolc, míg az Internek kétszer is sikerült hat góllal felülmúlnia ősi riválisát.

A BL-búcsú a Juvénak fájt jobban

A Bajnokok Ligája-csoportjából a Juventus jutott tovább simábban (5–0–1), annak ellenére, hogy a H-jelű kvartettnek az elitsorozat címvédője, a Chelsea is a tagja volt. A Zenit és a Malmö azonban nem tartozik Európa legfélelmetesebb egyletei közé, ezt ki is használták a zebrák. Az Inter a Real Madrid, Sheriff Tiraspol, Sahtar Doneck trióból csak a spanyol gigászt nem tudta megelőzni, 3–1–2-es mérlege a második helyre volt elég. A nyolcaddöntő sorsolása előtt sejteni lehetett, az Internazionaléra vár majd nehezebb út a folytatásban, így is lett. A milánói együttes ugyanis a Liverpoolt kapta, míg a Juve a spanyol Villarrealt. Győzelemből mégis a milánóiak tudtak többet felmutatni (0–2, 1–0), hiába azonban az Anfielden elért siker, az Inter búcsúzott a sorozattól.

"Megmutattunk, hogy mire vagyunk képesek. Támadtunk és gólt szereztünk egy olyan stadionban, ahol nagyon nehéz játszani. Tanulnunk kell ebből a meccsből és meg kell próbálnunk fejlődni" – értékelt a lefújást követően az angliai visszavágón győztes gólt szerző, Lautaro Martínez.

"Az első meccs első 75 perce alapján többet érdemeltünk volna, mégis kikaptunk. Most is mindent megtettünk, és úgy érzem sokat fejlődtünk ezalatt a két meccs alatt. Természetesen csalódottak vagyunk, mivel nagyon szerettünk volna még a kieséses szakaszban játszani. A két meccs alapján kiegyenlített volt a párharc, de az első meccs utolsó 15 percében kapott két gól döntőnek bizonyult" – összegezte két BL-párharcot az Inter vezetőedzője, Simone Inzaghi.

Papíron könnyebb ellenfél ide vagy oda, a két olasz gigász közül mégis Juventus szállította a negatív szenzációt. A torinói csapat ugyan idegenben még vállalható eredményt ért el (1–1), és bizakodva várhatta a folytatást, de saját közönsége előtt lebőgött (0–3). Massimiliano Allegri, a zebrák mestere a kiesés ellenére úgy látta, jól szerepelt együttese BL-ben.

"Próbáltuk járatni a labdát, de a mérkőzés egy pontján a Villarreal az összes emberével védekezett, csak rögzített szituációból tudtuk volna feltörni a védelmet. Előfordult, hogy még kontrával sem próbálkoztak. Nekünk voltak helyzeteink az első félidőben, nekik az volt a céljuk, hogy kihúzzák a kétszer tizenöt perces hosszabbításig. A történtektől függetlenül én ugyanilyen taktikával küldeném a pályára a csapatom, a fiúk hetvenöt percen keresztül jól teljesítettek, nem panaszkodhatok rájuk. El kell fogadnunk ezt a vereséget, bármilyen csúfos is. Nem haragszom senkire, lépjünk tovább, a vita nem tesz jót senkinek. Ilyen a futball, néha neked jönnek össze a dolgok, máskor az ellenfélnek, ezt el kell fogadni" – magyarázta a Juventus vezetőedzője.

Formák, esélyek, lehetséges kezdők

A BL-búcsú után, illetve a válogatott mérkőzek miatti szünet előtt még mindkét fél játszott egy hazai bajnokit, a 30. forduló a Juventusnak sikerült jobban. Igaz, papíron a zebráknak jutott könnyebb ellenfél, a tabella utolsó helyén álló Salernitanát sikerült is két vállra fektetni (2–0) az Allianz Stadionban. Az Inter a nyolcadik helyen álló Fiorentinát fogadta, a Liverpoolt idegenben legyőző milánóiak azonban nem kaptak erőre az angliai sikertől, a döntetlenért is izzadniuk kellett, végül a holland védő, Denzel Dumfries megmentett egy pontot a címvédőnek. A Juventus előző körös sikerével így elérte, hogy tovább álmodozhat a korábban elérhetetlennek tűnő bajnoki címről, ha pedig vasárnap otthon tartja a három pontot, a scudettóért folytatott versenyfutás tovább élesedik a Serie A-ban. Az Inter a firenzeiek elleni remijével is bőven lőtávolon belül maradt az éllovas Milannal szemben, de a 2021-es ellenállhatatlan formáját idén egyelőre nem találja. Hiányzók leginkább a hazaiak oldalán vannak, de a télen jól erősítő Juve így is erős kezdővel állhat fel. A vasárnapi derbi esélyesének mégsem a torinóiak számítanak, a hazaiak sikerére 3.00 az odds, a döntetlenre 3.20, míg a milánóiak győzelmére 2.40 szorzóval lehet fogadni.

A Juventus lehetséges kezdőcsapata (4–4–2): Szczesny – Danilo, De Ligt, Chiellini, De Sciglio – Cuadrado, Zakaria, Locatelli, Rabiot – Morata, Vlahovic

A Juventus legutóbbi hat, bajnoki mérkőzésének a mérlege: 4–2–0

Az Internazionale lehetséges kezdőcsapata (3–5–2): Handanovic – D'Ambrosio, Skriniar, Bastoni – Dumfries, Barella, Vidal, Calhanoglu, Perisic – Martinez, Dzeko

Internazionale legutóbbi hat, bajnoki mérkőzésének a mérlege: 1–4–1