Barca nu-si revine nici cu Sergi

31 octombrie 2021 08:23:12 CET

FC Barcelona - Deportivo Alaves, din cadrul etapei a 12-a din La Liga, s-a terminat la egalitate, scor 1-1, la primul meci pe banca tehnica a echipei blaugrana a lui Sergi Barjuan.

Etapa continua duminica, Real Sociedad avand cota 2.15 pentru o victorie acasa cu Athletic Bilbao, in vreme ce oaspetii beneficiaza de cota 3.75 pentru aceeasi performanta.

Barcelona a revenit pe Camp Nou dupa doua infrangeri consecutive in La Liga, 1-2 in derby-ul cu Real Madrid si 0-1 cu Rayo Vallecano, meci in urma caruia Ronald Koeman a fost demis.

La partida cu Deportivo Alaves, echipa a fost condusa de Sergi Barjuan, antrenorul de la echipa secunda, numit interimar pana la instalarea noului principal, care va fi, foarte probabil, Xavi Hernandez, in prezent aflat sub contract cu Al-Sadd.

Barcelona nu a aratat nimic in prima parte cu Alaves. Doar doua ocazii semnate de Eric Garcia si Aguero, cel de-al doilea fiind schimbat in minutul 40 dupa ce a acuzat probleme de respiratie.

Trupa de pe Camp Nou a deschis scorul in minutul 49 prin Depay, dar bucuria catalanilor nu a durat mult, asta pentru ca Rioja a inscris golul egalarii in minutul 52, care a stabilit si scorul final. Depay putea modifica din nou tabela, in minutul 59, insa a lovit bara laterala.

Barcelona ramane pe locul 9, avand 16 puncte dupa 11 meciuri jucate. Pentru catalani urmeaza meciul cu Dinamo Kiev din Champions League, iar mai apoi partida din deplasare cu Celta Vigo. Deportivo Alaves se afla pe locul 16, cu 10 puncte.