Koeman: Nu meritam sa pierdem

24 octombrie 2021 21:24:48 CET
Koeman

Barcelona a fost invinsa duminica de Real Madrid, scor 1-2, dar antrenorul Ronald Koeman considera ca fotbalistii sai meritau cel putin un rezultat de egalitate.

Pe Camp Nou, gazdele au ratat o mare ocazie de a deschide scorul in minutul 25, cand Sergino Dest a reluat peste poarta dintr-o pozitie ideala; ulterior, au mai punctat David Alaba (32), Lucas Vazquez (90+3) si Sergio Aguero (90+7).

Dupa El Clasico, cele doua mari rivale continua miercuri lupta in La Liga: Barcelona are cota 1.83 sa invinga Rayo Vallecano in deplasare, in timp ce Real are cota 1.25 sa castige cu Osasuna la Madrid.

A fost complicat pentru ca au aparat rezultatul si am stiut ca se apara foarte bine.

Ronald Koeman

In urma acestui rezultat, madrilenii au urcat pe primul loc, cu 20 de puncte dupa primele noua etape, iar catalanii au coborat pe locul noua, cu 15 puncte; totodata, Los Blancos au ajuns la patru victorii consecutive impotriva Barcelonei.

„Este un rezultat greu de inteles. Nu meritam sa pierdem, mai ales dupa jocul aratat in prima repriza. Am avut o sansa foarte clara de a avea 1-0, dar in schimb au inscris ei, iar de atunci a fost complicat pentru ca au aparat rezultatul si am stiut ca se apara foarte bine.

Am incercat, dar nu am obtinut rezultatul dorit. In prima parte am jucat un fotbal bun. Am avut o posesie foarte buna. Mai sunt multe meciuri de jucat in campionat, miercuri avem alt joc si ne vom recupera pentru el. Aguero si Ansu Fati au aratat ca sunt jucatori grozavi, insa trebuie sa castigam puncte si sa fim mai eficienti.  Nu am putut crea prea mult pericol in repriza secunda. Sunt dezamagit de rezultat, dar nu de ceea ce am facut ca echipa″, a declarat Koeman.