Trica a descoperit problema Craiovei

20 noiembrie 2021 23:55:55 CET

La finalul meciului pe care FC U Craiova 1948 l-a pierdut sambata cu CFR Cluj, scor 0-2, antrenorul Eugen Trica a declarat ca jucatorii sai trebuie sa aiba mai multa responsabilitate in fata portii, mai ales cand au ocazia de a suta periculos.

Pe stadionul Ion Oblemenco, islandezul Runar Mar Sigurjonsson a marcat in minutul 65, iar Ciprian Deac a stabilit scorul final in minutul 89.

In etapa urmatoare, FC U Craiova 1948 va intalni Dinamo, dar pana atunci puteti paria pe meciul in care FCSB are cota 1.65 sa invinga duminica FC Botosani, cotata la randul ei cu 5.00 sa castige aceasta deplasare.

Le-am spus ca nu putem da goluri daca nu tragem la poarta.

Eugen Trica

„Sunt dezamagit de rezultat, am pierdut pe un fond de joc bun. CFR a avut o singura ocazie in prima repriza. Ne-am aparat bine. Noi suferim la ultima pasa, pasam cand trebuie sa tragem la poarta, speram la mai mult de la aceasta partida.

Le-am spus ca nu putem da goluri daca nu tragem la poarta. Si avem si jucatori cu sut redutabil, dar nu-si asuma nimic”, a declarat Eugen Trica.

Tehnicianul simte ca elevii lui au ratat la limita sansa unui rezultat pozitiv cu liderii Ligii I si totodata campionii en titre, mai ales ca jocul oltenilor a fost apreciat inclusiv de antrenorul oaspetilor, Dan Petrescu.

„Nu trebuia sa pierdem pentru moralul nostru, pentru meciurile care urmeaza. Suntem pe drumul cel bun. Avem jucatori de calitate, am vorbit si cu Dan Petrescu si mi-a zis ca i-a placut ce a vazut azi. A fost 2-0, dar un rezultat de egalitate era acolo″, a completat Trica.

CFR Cluj ajunge la 42 de puncte in Liga 1 si isi mareste avansul in fruntea clasamentului, in timp ce FC U Craiova 1948 ramane pe locul 13, cu 14 puncte.