Liverpool o umileste pe Man United

24 octombrie 2021 20:50:26 CET
Salah, omul meciului

In etapa a noua, Manchester United a suferit duminica un esec istoric cu Liverpool, care a castigat cu 0-5 pe Old Trafford, adancind astfel criza Diavolilor Rosii, care au trei infrangeri si o remiza in ultimele patru etape.

Naby Keita a deschis scorul in minutul 5, Diogo Jota a dublat avantajul (13), iar Mohamed Salah a reusit tripla (38, 45+5, 50); gazdele au jucat in inferioritate dupa eliminarea lui Paul Pogba (60).

Etapa viitoare, Liverpool are cota 1.25 sa treaca si de Brighton, care a cazut pe locul cinci dupa esecul cu Manchester City (1-4) si care are cota 3.75 sa termine neinvinsa pe Anfield.

Dupa golul cinci am redus turatia, pentru ca mai important era sa ne ferim de accidentari.

Jurgen Klopp

Liverpool revine pe locul secund, la un punct in spatele liderilor de la Chelsea, care sambata au castigat cu 7-0 partida jucata cu Norwich City.

Salah are 17 goluri in acest sezon si este primul jucator din istorie care reuseste un hat-trick pe Old Trafford, de cand prima liga si-a schimbat numele in Premier League.

„Este un rezultat nebun! Este special, dar nu vom celebra in exces, pentru ca avem respect pentru oponenti. La pauza le-am spus jucatorilor ca trebuie sa jucam mai bine.

Nu m-am asteptat la asa ceva. Ce am reusit in ultima treime a fost o nebunie. Am facut presing foarte sus, am recuperat multe baloane si am marcat goluri fantastice. Am controlat meciul de la un capat la altul, dar dupa golul cinci am redus turatia.

Nu pentru ca nu am mai fi vrut sa inscriem, dar mai important la acel scor era sa ne ferim de accidentari. Am aflat deja ca e cel mai categoric succes din istoria lui Liverpool pe Old Trafford si cred ca va fi un record care va rezista ceva timp.

Am avut si noroc in cateva momente si, in plus, United nu e in cel mai bun moment al sau″, a spus Jurgen Klopp, managerul invingatorilor.