Pioli dezamagit de esecul cu Spezia

18 ianuarie 2022 11:41:41 CET

Antrenorul lui AC Milan, Stefano Pioli, considera ca atat arbitrul, cat si jucatorii sai sunt vinovati pentru  infrangerea de luni cu Spezia.

Rossoneri, care sunt cotati acum cota 1.12 sa castige titlul in Serie A, au fost invinsi cu 2-1, Emmanuel Gyasi marcand golul victoriei pe finalul prelungirilor meciului de pe San Siro.

Rivalii la titlu, Inter, au remizat alb cu Atalanta duminica, iar Milan a ratat sansa sa obtina o victorie care ar fi trimis-o in fruntea Serie A.

Gazdele au dominat prima repriza si au trecut in avantaj gratie golului marcat de Rafael Leao, imediat dupa ce Theo Hernandez a ratat un penalty.

Totusi, ratarile numeroase i-au costat pe Rossoneri in a doua repriza, cand Kevin Agudelo a egalat.

Jucatorii lui Pioli au fost apoi furiosi dupa ce reusita frumoasa a lui Junior Messias, din finalul meciului, a fost anulata din cauza unui fluier prematur al arbitrului Marco Serra, care a sanctionat un fault asupra lui Ante Rebic.

Ar fi trebuit sa marcam mai multe goluri in prima repriza.

Stefano Pioli

Serra a parut sa isi dea seama de greseala sa de a nu lasa avantaj, insa acest lucru nu a linistit echipa gazda, care a lovit ulterior bara prin Zlatan Ibrahimovic, pentru ca Gyasi sa reuseasca un ultim gol pe contraatac.

La final, Pioli a tinut sa sublinieze eroarea oficialului, dar a recunoscut totodata ca Milan nu a controlat suficient de bine jocul.

„Am incercat sa-mi calmez jucatorii, dar nu am reusit, asa cum o dovedeste golul lui Spezia”, a declarat el pentru DAZN.

„Stiam ca a fost o nedreptate, suntem de vina, dar impartim responsabilitatea cu arbitrul. Imi pare rau sa spun asta. Si-a cerut chiar scuze, poate ca nici macar nu a fost o greseala. Este pacat.”

„Totusi, ar fi trebuit sa marcam mai multe goluri in prima repriza. Este o seara proasta si trebuie sa reactionam acum.”

Milan a avut 25 de suturi in total, dintre care opt la tinta. A fost cel mai mare numar de suturi pe care le-a reusit intr-o infrangere in Serie A din decembrie 2017, cand a avut 31 de incercari impotriva Veronei.