F1: Verstappen využil haváriu Leclerca

24 mája 2022 10:03:16 CET

Max Verstappen využil haváriu Charlesa Leclerca, vyhral dramatickú GP Španielska a ujal sa vedenia v šampionáte. Red Bull predbehol Ferrari v tabuľke konštruktérov.

Okruh neďaleko Barcelony tentoraz ponúkol veľmi zaujímavé preteky plné zvratov a vzrušenia, v ktorých tím Red Bull získal svoje druhé double v sezóne. Verstappen využil poruchu motora vo vozidle Charlesa Leclerca, zvíťazil a prvýkrát v tejto sezóne viedol majstrovstvá sveta F1. Max má kurz 1.16 na to, že tento rok vyhrá šampionát jazdcov.

Hviezda Red Bullu premenila 19-bodovú stratu na zástupcu Ferrari na šesťbodový náskok. Red Bull vďaka maximálnemu počtu bodov z víkendu preskočil Ferrari aj v poradí konštruktérov a teraz má pred svojím rivalom náskok 26 bodov. Leclerc má na víťazstvo v šampionáte jazdcov kurz 7.00.

Verstappen odchádza zo Španielska v dobrej nálade, a to aj napriek značným problémom, s ktorými sa stretol. Holanďan sa najprv kvôli silnému nárazovému vetru vytočil a ocitol sa na štrku a potom kvôli zlyhaniu systému DRS nedokázal v cieli predbehnúť Georgea Russella a získať tretie miesto. Nakoniec však využil Leclercovu smolu a získal svoje tretie víťazstvo v rade.

Sergio Perez bol veľkou súčasťou tohto úspechu a hoci bol frustrovaný rozhodnutiami svojho tímu, uvoľnil Verstappenovi cestu na druhé miesto. Perez má na víťazstvo v šampionáte jazdcov kurz 34.00.

"Som šťastný za tím, ale porozprávame sa neskôr. Myslím, že si víťazstvo zaslúžil. Najmä preto, že keď som na začiatku prenechal pozíciu Maxovi, myslel som si, že ju neskôr získam späť, ale potom sme si vymenili stratégie, on zvolil tri zastávky v boxoch a ja dve a ukázalo sa, že to bola lepšia stratégia," povedal Perez.

Verstappen odchádza zo Španielska v dobrej nálade

Holanďan Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Španielska, šieste kolo majstrovstiev sveta formuly 1. Na stupňoch víťazov ho doplnili tímový kolega Sergio Perez a George Russell z Mercedesu.

Max Verstappen sa tretím víťazstvom za sebou (štvrtým v sezóne) posunul na čelo priebežného poradia jazdcov. Monacký jazdec Charles Leclerc štartoval z pole position v Montmeli (Barcelona), ale v 27. kole musel odstúpiť po technickom probléme, keď viedol preteky.

Lewis Hamilton (Mercedes), sedemnásobný majster sveta, predbehol Kevina Magnussena v prvom kole, pokračoval v pretekoch zo zadných pozícií a skončil piaty. Vďaka týmto výsledkom vedie Max Verstappen (Red Bull) so 110 bodmi, druhý Charles Leclerc (Ferrari) má 104 bodov a tretí Sergio Perez (Red Bull) 85 bodov.

Psychologický moment pretekov prišiel v 49. kole, keď Sergio Perez bez boja odovzdal vedenie pretekov Maxovi Verstappenovi. Túto stratégiu zvolila posádka Red Bullu, ktorá verí, že Max Verstappen je jediný, kto môže v tejto sezóne bodovo poraziť Charlesa Leclerca z Ferrari.

"V jednom momente som mal vietor v chrbte, DRS nefungovalo celý čas a bolo to veľmi zložité. Vďaka našej stratégii sme sa však dokázali vrátiť. Som veľmi rád aj za Pereza, je to skvelý pracovník v tíme. Boli to náročné preteky, ale celú stratégiu sme dali dokopy a vyšlo to," povedal Max Verstappen po pretekoch.

Verstappen sa po druhej zastávke Pereza nakrátko ujal vedenia. V 44. kole však musel monacký jazdec zmeniť nastavenie z mäkkého na stredné. Posledných 22 kôl mal stratu 5,3 sekundy, ale mal aj lepšie pneumatiky. A netrvalo dlho, kým sa dostal cez Pereza, ktorý na pokyn z riadiaceho centra nekládol žiadny odpor.

Hamilton chcel odísť do boxov

Hamilton sa na chvíľu prepadol na predposledné miesto a dokonca navrhol svojmu pretekárskemu inžinierovi, aby odstúpil z pretekov a šetril pohonnú jednotku. Ten to však odmietol a predpovedal, že Hamilton skončí minimálne ôsmy. Nakoniec sa toto rozhodnutie vyplatilo. Hamilton má na víťazstvo v šampionáte jazdcov kurz 67.00.

Schumacherovo vozidlo bolo opäť príliš pomalé na to, aby mohlo získať body. Preteky sa pre mladíka začali dobre. Dobre odštartoval a prvé kolo dokončil na šiestom mieste. V priebehu pretekov sa však posúval ďalej. V záverečných etapách došlo k súboju s jeho krajanom Vettelom. Vettel predbehol Schumachera a skončil na 11. mieste. Potom musel prepustiť ďalšie dve pozície Danielovi Ricciardovi a Pierrovi Gaslymu.