VC Španielska: Max výhrou dobehne Ferrari

14 mája 2022 10:12:09 CET

V zámorskom okruhu v Miami Max Verstappen odolal neskorému útoku Charlesa Leclerca a pred VC ŠPanielska si posilnil pozíciu tým, že výhrou v Miami znížil bodový náskok na svojho rivala z Ferrari v šampionáte F1.

Verstappen bol na novom americkom pouličnom okruhu v Miami vo skvelej forme a cítil sa pohodlne potom, čo čoskoro predbehol obe vozidlá Ferrari, než sa po dramatickej havárii Lando Norrisa objavil safety car, ktorý viedol k napínavému finále.

Body do majstrovstiev sveta konštruktérov

1. Ferrari 157
2. Red Bull 151
3. Mercedes 95

Nemalo by sa zabúdať, že v prvých dvoch pretekoch bolo Ferrari jednoznačne najlepším vozidlom šampionátu. Víťazstvom a štyrmi umiestneniami na stupňoch víťazov uzavreli napínavý začiatok sezóny, o ktorom snívali.

Teraz sa ale karta obrátila a Verstappen má na konte dve víťazstvá v rade, pričom v posledných dvoch pretekoch získal druhé a štvrté miesto od Pereze. Red Bull získal 82 bodov, zatiaľ čo Ferrari 41.

Nakoniec sa po Miami ukázalo, že majster sveta je stále vo forme a prvých päť pretekov uzatvára tromi výhrami a dvoma odstúpeniami.

Na trati preto nikto nedokázal poraziť Verstappena, ktorý sa v boji o vedenie v majstrovstvách sveta F1 stále viac približuje Leclercovi. Za ním sa odohráva súboj troch jazdcov o tretie miesto, do ktorého sa po včerajšom umiestnení na stupňoch víťazov opäť zapojil Sainz.

Ďalšie preteky F1, Veľká cena Španielska na okruhu Catalunya, sa idú už o dva týždne. Leclerc má kurz na výhru pretekov 2.62, Verstappen má kurz na výhru 1.80 a Carlos Sainz má kurz 13.00.

Verstappen získal aj bonusový bod za najrýchlejšie kolo a nakoniec skončil o 3,8 sekundy pred Leclercom, čím znížil rozdiel v šampionáte jazdcov na iba 19 bodov. Verstappen sa stal prvým triumfátorom GP Miami, keď zvíťazil vo všetkých troch pretekoch, ktoré tento rok absolvoval.

Stupne víťazov doplnil ďalší jazdec Ferrari Carlos Sainz, ktorý sa dokázal udržať pred Sergiom Perezom. Jazdec Red Bullu mal ku koncu závodu čerstvé pneumatiky, ale tiež ho trápil nedostatok výkonu a porucha motora.

Verstappen, ktorý Leclerca predbehol v deviatom kole, zajazdil podobný čas ako jeho súper po tom, čo obaja zašli do boxov pre tvrdé pneumatiky a vyjadril frustráciu z príchodu safety caru.

"Nebol som veľmi šťastný, keď prišiel safety car, ale také veci sa stávajú av minulosti mi v niektorých pretekoch pomohli, takže sa nemôžete sťažovať. Spočiatku som so studenými pneumatikami bojoval, nemali žiadnu priľnavosť, ale akonáhle dosiahli teplotu, dokázal som sa im trochu vzdialiť," povedal Max.

Verstappen bol mužom dňa

Holanďan Max Verstappen včera zaznamenal ďalší úžasný štart do majstrovstiev sveta formule 1, keď vyhral všetky tri z piatich odjazdených pretekov, v ktorých neodstúpil.

Max Verstappen bol mužom dňa pri Veľkej cene Miami formuly 1. Holanďan vyhral krásne preteky pred Charlesom Leclercom z Monaka, ktorý zostáva prvý v poradí majstrovstiev sveta, a Carlos Sainz obsadil tretie miesto na stupňoch víťazov.

Prvých päť umiestnení v Miami:

1. Max Verstappen
2. Charles Leclerc
3. Carlos Sainz
4. Sergio Pérez
5. George Russell

Preteky boli tvrdým súbojom o víťazstvo medzi Verstappenom a Leclercom, kým úradujúci majster sveta neprešiel šachovnicovú vlajku pred svojím súperom o titul. Max Verstappen má kurz na zisk ďalšieho víťazstva v majstrovstvách jazdcov 1.16. Leclerc má kurz na výhru Mistrovství jezdců 7.00.

Pole position patrila Charlesovi, ktorý do pretekov odštartoval s cieľom získať svoje tretie víťazstvo v sezóne. V deviatom kole sa však Mad Max ujal vedenia pretekov a vyrazil za svojím tretím víťazstvom v sezóne. To sa mu nakoniec podarilo aj napriek safety car, ktorý všetkých jazdcov na záverečné kolá zviedol dohromady.

Za ním Carlos Sainz, ktorý štartoval z druhého miesta, ustál nápor Checa Péreza a získal svoje tretie pódium v ​​sezóne. Španiel urobil veľmi dobre, že znova uveril vo svojej šance na rast s Ferrari, na ktoré si postupne zvyká.

Lewis Hamilton, ktorý ešte zďaleka nie je najlepší a zaostáva za svojim tímovým kolegom Russellom, bol prekvapivo šiesty. Fernando Alonso skončil jedenásty a štvrtýkrát za sebou nebodoval.

Výkon Ferrari je pod očakávaním

Je zrejmé, že Red Bull môže byť aj napriek problémom so spoľahlivosťou, na ktoré sa Verstappen sťažuje, v súčasnosti najkonkurencieschopnejším vozidlom na štartovom rošte.

Max porazil Leclerca v súboji jazdcov a Perez v záverečných kolách vyvíjal na Sainze veľký tlak. To znamená, že boj o titul majstra sveta konštruktérov je v plnom prúde. Perez má kurz na výhru majstrovstiev sveta jazdcov 34.00 a Verstappen má kurz na stejný úspěch 1.16.